Jak prawidłowo zapakować przesyłkę?

pakowanie przesyłek   uwaga szkło

Trudno określić co to znaczy prawidłowo zapakowana przesyłka kurierska, ale możemy spróbować wyróżnić kilka punktów których spełnienie spowoduje, że będziemy mogli uznać nasz pakunek za prawidłowy. Na prawidłowe opakowanie wpływa wiele czynników, ale uogólniając paczka gotowa do wysłania kurierem powinna spełniać następujące kryteria:

  1. Przesyłka kurierska musi być zapakowana w taki sposób, aby nie uszkodziła innych przesyłek w transporcie. Wszelkiego rodzaju wystające oraz ostre elementy muszą być solidnie zabezpieczone, a ich krawędzie zmiękczone, aby nie przebiły pudła kartonowego.
  2. Dobranie pudła kartonowego do wagi przesyłki również jest kluczowe. Przesyłki do około 10 kilogramów można zapakować w karton wykonany z tektury 3 warstwowej, natomiast cięższe ładunki już należy pakować w kartony z co najmniej tektury 5 warstwowej.
  3. Zawartość paczki musi być wewnątrz odpowiednio ustabilizowana, to znaczy, że nie może w środku opakowania się przemieszczać. Do lekkich przesyłek użyjemy miękkiego wypełniacza takiego jak: skropak, folia bąbelkowa czy poduszki powietrzne. Natomiast do ciężkich przesyłek powinniśmy użyć sztywnego wypełnienia takiego jak: styropian, dodatkowe kartony.
  4. Użyj solidnej taśmy pakowej wykonanej najlepiej z: akrylu, kauczuku naturalnego lub syntetycznego. Taśmy malarskie i inne budowlane nie zapewnią odpowiedniego zabezpieczenia.
  5. Pamiętaj, że folia stretch to nie jest opakowanie ani zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Przesyłka zapakowana w samą folię stretch w razie uszkodzeniu nie podlega odszkodowaniu lub kurier może jej nie przyjąć do przewozu. Folii stretch użyj tylko w momencie gdy chcesz zabezpieczyć paczkę przed wilgocią lub wzmacniasz karton przed rozerwaniem taśmy pakowej.
  6. Pamiętaj o odpowiednim oznaczeniu przesyłki, jeśli jest delikatna lub nie powinno się jej stawiać do góry spodem.

Warto pamiętać o tym, że kurier nie ma obowiązku weryfikowania przesyłki kurierskiej przy Tobie. Do sprawdzenia czy przesyłka jest odpowiednio zapakowana może dojść dopiero na magazynie, a źle opakowana przesyłka do Ciebie wróci i będziesz musiał zapłacić za zwrot do nadawcy.