Jak zapakować i wysłać opony?

Opony samochodowe kurierem to jedna z najpopularniejszych wysyłek w Polsce. Jest to związane z dużą popularnością wymiany opon z letnich na zimowe i na odwrót. W ostatnich miesiącach bardzo dużo zmieniło się w przewozie opon i już nie możemy ich wysłać po dwie sztuki w standardzie. Przykładowy standard w firmie DPD to opona pakowana po jednej sztuce do 80 cm średnicy – jedynie z owijką taśmowa lub stretchową na naklejenie etykiety.Bardzo ważne przy wysyłce opon, które nie są owinięte całościowo folią stretch lub folią termokurczliwą jest to aby opony były czyste.
Przy wysyłce opon samochodowych kurierem należy zwrócić uwagę na to, aby kod kreskowy na etykiecie przewozowej nie został zagięty o co bardzo łatwo w przypadku opon. Opony są odporne na zniszczenia, w końcu utrzymują się na nich ponad tonowe auta, którymi kierowcy często najeżdżają na doły, kamienie czy krawężniki, dlatego opona w przypadku firm takich jak DHL, DPD, InPost czy GLS nie potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia w postaci kartonu. Folia stretch na oponie musi być solidnie naciągnięta, tak by żaden fragment nie odstawał.

Są jednak firmy kurierskie, które stawiają na automatyzacje procesów sortowania przesyłek. Jedną z takich firm jest GEIS. Standardowo opony mogą być transportowane jedynie opakowane w pudła prostopadłościenne. Dzięki temu rozwiązaniu przesyłki nie sprawiają problemów podczas pracy sortera – nie toczą się ani nie spadają z taśmy. Rozwiązanie jest droższe niż w pozostałych firmach kurierskich, ale za to zwiększa wydajność procesu transportowego.

Koszt wysłania jednej opony będzie wahał się pomiędzy 20, a 35 złotymi w zależności od rozmiaru i sposobu zapakowania.

Równie często wysyłamy opony z felgami, które ze względu na swoją wagę pakujemy po jednej sztuce na przesyłkę. Koła bez względu na firmę, jeśli nie są zapakowane w karton to będą traktowane jako przesyłki niestandardowe. Przy pakowaniu warto pamiętać, aby nie używać tylko folii stretch, ale również skorzystać z tektury bądź cienkiego styropianu na felgę – dzięki temu zminimalizujemy możliwość zarysowania najbardziej wartościowej części koła.Koszt wysłania jednego koła (opona+felga) to około 41 złotych jako przesyłka niesortowalna lub 25 złotych zapakowanego w karton o kształcie prostopadłościanu.